Officier van justitie Eva Kwakman is gespecialiseerd in zedenzaken.
Zij mag haar requisitoir graag beginnen met een feit van algemene bekendheid.
Ditmaal zei ze dat wanneer vrouwen iets willen, zij heel voorzichtig aftasten.
Of het wel kan.
Mannen niet.
Mannen denken, zolang zij geen nee zegt, nou, dan mag het.
Er was geen deskundige opgeroepen om deze man-vrouwbewering in de rechtszaal wetenschappelijk te onderschrijven.
De rechters – in deze zaak twee vrouwen en een man – moeten bij zichzelf te rade gaan.
Aan de orde is een aanranding, gepleegd in de autowasstraat te Winschoten.
De verdachte is rij-instructeur Kees (man).
Het vermeende slachtoffer is leerling Andrea (vrouw).
We schrijven februari 2009 (winter).
Andrea is net achttien jaar geworden en wil snel haar rijbewijs halen.
Bij Kees kan dat.
Bij Kees kan dat gedurende vijf dagen, vijf uur per dag en dan op zaterdag examen.
De eerste dag is er niks aan de hand.
Andrea krijgt een schouderklopje.
Maar op dagen daarna gaat Kees – zegt Andrea – steeds verder.
Hij zit aan haar knie, haar been, wrijft een keer over haar buik.
Ondertussen – zegt Andrea – praat hij over zijn immer vermoeide vrouw in relatie tot zijn seksleven.
Andrea – zegt Andrea – durfde er niets van te zeggen.
Na die hand op de knie had ze een dikke trui met kol aangetrokken en hield zij tijdens het lessen de jas aan.
De dag van het examen komt.
Kees wil er een vlekkeloze dag van maken en voordat ze naar de examinator gaan, rijden ze nog even door de autowasstraat.
Terwijl de auto een beurt krijgt (typisch man), grijpt Kees Andrea in haar kruis, legt hij haar hand met zijn hand in zijn kruis en bestast hij haar borsten.
Zegt Andrea.
Een paar uur later heeft ze haar rijbewijs.
Dat was op 20 februari 2009.
Op 15 juni 2009 doet Andrea aangifte.
Ze deed dat nadat ze op school, in de klas, had verteld wat haar was overkomen.
De klas reageerde geschokt.
Tien maanden later, op 19 april 2010, wordt de moeder van Andrea als getuige gehoord.
Moeder verklaart dat ze een gedragsverandering bij haar dochter had geconstateerd.
En dat ze het ook al zo vreemd vond dat haar dochter de jas had aangehouden tijdens de rijlessen.
Er volgt nader onderzoek.
De politie weet nog drie voormalige leerlingen (vrouw) van Kees op te sporen die vertellen dat het algemeen bekend is in Winschoten en omstreken dat Kees bekendstaat als een man die zijn handen niet kan thuishouden en een vrouw heeft die altijd moe is.
Kees wordt aangehouden.
Hij zegt dat het niet waar is.
Dat hij niet dit soort dingen doet.
Dat hij al 18 jaar rij-instructeur is en nog nooit een klacht als deze heeft gehad.
Ja, hij kende de verhalen over de handjes.
Maar er worden wel meer verhalen verteld, ook over andere instructeurs.
Zegt: ‘Er wordt veel geroddeld.’
Hij zegt tegen de rechters dat hij behoorlijk in de war is geweest van de aantijgingen.
Dat hij direct camera’s in zijn auto heeft laten ophangen, zodat alles wordt opgenomen.
Kees erkent dat tijdens de lessen wel eens persoonlijke kwesties worden besproken.
Hij zegt: ‘Je zit vijf uur samen in de auto, dan praat je niet alleen over voorrangsborden. Maar over seks en mijn vrouw? Nee.’
Hij zegt ook: ‘Ik duw wel eens op een been, omdat er gas moet worden gegeven. Maar dat doe ik ook bij jongens.’
Nu is het een feit van algemene bekendheid dat mannen aan vrouwen zitten.
Soms gaan ze daarna trouwen en soms ook niet.
Het kan dus heel goed dat Andrea de waarheid spreekt en dat deze rij-instructeur in de wasstraat, zoals het wel hoort, beide handen niet aan het stuur had.
In de rechtszaal gaat het er om of de waarheid op wettige en overtuigende wijze kan worden bewezen.
De advocaat denkt zeker te weten van niet, want zo denken advocaten dat weet ook iedereen.
De advocaat was naar de autowasstraat gegaan en de wascyclus van binnenuit opgenomen met een camera en de opnames op zijn laptop opgeslagen.
In de rechtszaal toont hij de beelden aan de rechters.
Zijn constatering: tijdens heel de wascyclus kun je van buiten naar binnen kijken.
Zijn conclusie: dan doe je zoiets niet.
Zijn pleit: vrijspraak.
De officier van justitie ziet het anders.
Andrea wilde haar rijbewijs halen en durfde niets te zeggen.
Ze liet zich de handtastelijkheden welgevallen.
En Kees dacht, man hij is, dat dat kon, omdat Andre dus geen nee zei.
De officier van justitie: ‘Ik geloof haar verhaal.’
Het bewijs: de aangifte.
Die is getoetst en betrouwbaar bevonden.
Het steunbewijs: Andrea heeft aan een vriendinnetje verteld wat er is gebeurd, moeder zei het maar raar te vinden dat ze haar jas had aangehouden en ineens een kol was gaan dragen en de drie verklaringen in het dossier van meisjes die zeggen dat ook zij vinden dat Kees wapperende handjes heeft.
De advocaat: ‘Het was op 17 februari 2009 een heel koude en kille dag.’
De officier van justitie: ‘Het is waar dat deze zaak lang op de plank heeft gelegen. Te lang. Dat komt omdat we prioriteit hebben gegeven aan zware zedenzaken, die kregen voorrang. De lichtere zaken zijn blijven liggen. Maar nu zijn we de oude zaken aan het wegwerken.’
De advocaat wijst nog eens naar zijn laptop en herhaalt: ‘Het personeel van de wasstraat had alles kunnen zien.’
De officier van justitie: ‘Ik had een taakstraf van 200 uur en twee maanden voorwaardelijk celstraf willen eisen. Maar omdat het zo lang, te lang, heeft geduurd, eis ik 150 uur en een maand voorwaardelijk.’
Over twee weken vellen de rechters het oordeel.
Wanneer zij Kees veroordelen, zal dat een oordeel zijn zonder enige twijfel.
Rob Zijlstra
UPDATE – 20 oktober 2011 – uitspraak
De rechters zijn zonder twijfel: Kees heeft zich schuldig gemaakt aan aanranding. De sanctie: een taakstraf van 100 uur en 1 maand vooraardelijke celstraf met een proeftijd van een jaar.
.
Lastige zaak, 1 tegen 1 zoals zo vaak in zedenzaken. Ben benieuwd.
Inderdaad lastig. Lastig voor slachtoffers om te bewijzen en lastig voor verdachten omdat je, ook als onschuldige, nooit onbesmet uit dit soort zaken komt.
ja martijn, zo’n man is natuurlijk voor het leven getekend, ik heb zelf ook rijlessen gehad en mijn been is ook welleens aangeraakt anders had ik een ramp veroorzaakt als ik geen gas had gegeven en ik klaag zo’n man toch ook niet aan, ik denk dat die vrouw misschien wel geld wil ofzo iets of misschien verliefd of afgewezen, want waarom heeft ze haar rijlessen daar toch afgemaakt omdat ze zogenaamd niks durfde te zeggen achterlijk! en ook nog geslaagd dan moet je toch een trauma hebben?! ik geloof het niet maar dat is mijn mening
hoi hoi, ik lees hier ook wat vreems het was dus winter en ze had een coltrui aan getrokken logish toch dan is het ijskoud, en warom heeft ze maanden later pas aangifte gedaan ?en dan lees ik nog wat geruchten van dat de man zijn handjes niet thuis kan houden logish als dat meisje dit verklaart heb dan gaat iedereen daar toch over praten duhhh en dan staat hier het bewijs DE AANGIFTE ??? verder geen bewijs dat is vreemd en in een wasstraat staan mensen die kijken of de auto goed gaat dus en die hebben niks gezien raar verhaal
Het gebeurt zo af en toe dat ik in de verhalen van Rob tussen de regels door een ondertoon van een lichte aversie jegens het OM/officier van justitie lees.
Of dat ook zo werkelijk is weet ik natuurlijk niet wellicht is het mijzelf aan te rekenen.
Rob begint ook nu met de inleiding die de OvJ geeft: ” Ditmaal zei ze dat wanneer vrouwen iets willen, zij heel voorzichtig aftasten. Of het wel kan.Mannen niet. Mannen denken, zolang zij geen nee zegt, nou, dan mag het. ”
Er zullen natuurlijk uitzonderingen op de regel zijn maar er zal geen man zijn die zijn toenadering, strelingen, handtastelijkheden ondertitelt met vragen. “vind je het goed als ik je nu met mijn hand over je bovenbeen streel? vind je het goed als ik je even in de billen knijp? enz. ” Mwah, ik geef de OvJ daarin wel gelijk. Het blijft voor de meeste mannen altijd wat onzeker wanneer de weigering komt.
Wat hier is gebeurd, volgens het verhaal van Andrea, is van alle tijden. Gelukkig zijn nu de meeste jonge vrouwen meer dan genoeg weerbaar en assertief. Vooral een eerste keer (maar ook in latere keren) dat een man je onverwachts intiem aanraakt (bijv. zonder dat daar flirten aan vooraf gaat) ben je als vrouw beduusd. En als je, van de paniek bent bijgekomen, de hand wegduwt dan houdt het vaak ook op. Bij het uitgaan kunnen dronken mannen vanuit het niets om je heen hangen waarop je als vrouw fysiek kracht moet zetten om ze weg te duwen. Met daarbij altijd de kans dat de ander boos wordt. De meeste meisjes proberen dan ook uit de greep weg te glippen. Aangifte doen gebeurt nauwelijks. Al heb ik weleens een verhaal van Rob gelezen over een overmoedige gast die in het cafe een meisje “versierde”.
Dat Andrea pas aangifte is gaan doen nadat ze met anderen erover heeft gepraat en daardoor besefte dat het feitelijk een aanranding is geweest vind ik niet zo vreemd. Andrea zat zo vlak voor haar examen in de rats wat Kees niet zou kunnen vertellen tegen de examinator. Dat ze de overweging maakt dat Kees haar rijexamen kan beinvloeden is logisch, het plaatst Kees indirect in een machtspositie. Ik weet niet of ze geprobeerd heeft om Kees te doen stoppen. Dat Kees de naam heeft als de man met de handjes en er meerdere vrouwen zijn die dat bij de politie hebben bevestigd is dan niet direct feitelijk te bewijzen maar wel opmerkelijk. Ben wel benieuwd naar het filmpje van de advocaat. Ik zie geen personeel als mijn auto in de sop wordt gezet tijdens zon wasbeurt. En door de ramen naar buiten kijken kan ik ook niet. Hooguit in het laatste gedeelte nadat de shampoo is afgespoeld. En die advocaat zal dan een nat pak hebben gehaald, laat staan dat zijn camera is droog gebleven.
Een moeilijk verhaal.
Ik ben benieuwd naar de uitslag.
Nieuwsgierige groet
Nou hij is schuldig en ik kan het weten!! alleen stelt de straf niet veel voor.
Hij zou een schade vergoeding aan dat meisje moeten betalen.
medeslachtoffer?
zijn dit echte namen of schuilnamen?
@Linda,
Fictieve namen.
De uitslag was schuldig!! 100 uur taakstraf en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar.
Ze hadden zijn pas in moeten nemen.
Jammer dat de echte namen niet genoemd worden, ik weet ze wel maar zal het maar voor me houden……
bij deze dan een reactie van iemand die hem heel erg goed kent, en Sens, ik weet niet wie jij bent, maar ik zal de naam van de instructeur ook maar voor me houden, ivm wet privacy. Maar alles klopt ! hij is zo schuldig als wat. En zijn vrouw? die is nooit moe geweest, die legde het graag aan met andere mannen….. die was altijd al met haar doos op loop om het zo maar even te zeggen. Ik vind het vooral zielig voor zn kinderen, vooral de oudste ( die is van zn eerste vrouw ), zij wordt er strakkies weer op aangesproken; lekker dan..
je hebt helemaal gelijk, wiebertje, zijn kinderen zijn de dupe want je hoort nu nog meer verhalen.
Er schijnen er nu nog 8 te zijn die aangifte willen doen.
Ik ben blij dat jij het met me eens bent wie je ook bent…misschien ken ik je wel? Maar er zijn nu al 5 instructeurs opgestapt en er gaan er nog 3. Als jij hem kent dan weet je ook wie er over blijft met hem.
Groetjes van sens
Ik kan hier niet zeggen natuurlijk wie ik ben, mischien kennen we elkaar inderdaad. En van die instructeurs die opgestapt zijn, dat heb ik gehoord ja. Tis wat he, dat iemand zo iets doet en daarmee dan zn bedrijf vergooit ook. Ik hoop werkelijk voor die “Andrea” dat ze hier mentaal weer bovenop komt, en wat die instructeur betreft : die moeten ze zn instructiebewijs innemen . En trouwens, zn vrouw is dan altijd wel met dr doos op loop, maar ze zal ook wel niet voor niets bij hem weg zijn nu…………..
groetjes
Tja dat is zo…hij blijft alleen over, wij zijn ook weg. Ja hoe gek ben je alles zo vergooien en ook heeft hij niet aan zijn kinderen gedacht want die zullen vast gepest worden. En hij is of was ook nog Jehova getuige….. Wij gaan nu onder eigen naam verder en beginnen met een frisse start. Alle anderen ook en zo laten we aan iedereen zien dat wij niet achter zijn manier van les geven staan.
Zijn vrouw….is mede door dit weg gegaan maar het zat al niet goed, ze is nu super gelukkig en hopelijk gaat het zo blijven.
Groetjes.
Tja…….je bent dus een rijschoolhouder….ben ik toch wel benieuwd waar je ongeveer vandaan komt. Maar je heb gelijk dat je onder eigen naam verder gaat, hier wil je niet mee ge-identificeerd worden, toch ? En zijn vrouw, inmiddels ex, heeft gelijk dat ze weg gegaan is, ik ken haar ook goed genoeg, en ze is vast en zeker nu gelukkig, maar laten we het verder niet over haar hebben…………… In ieder geval, heel veel succes met de zaak !!
groetjes
Wiebertje, Bedankt!! en laten we hopen dat heel het Noorden weet wie het is en niet meer bij hem gaat rijden.
Wie weet tot ziens?
Groetjes van……
tja moet er van worden gezegd .vond zowie zo dat hij niet echt normen en waarden had
Kun je zelf een hoop aan doen dat heel het noorden het gaat weten hihi. Maar ja , mischien tot ziens, maar we zullen het denk ik nooit weten he : )
Ik hou de rijscholen hier in de gaten, ik weet van een paar die onder zijn naam hebben gereden; ben benieuwd wie er nu een andere naam op heeft !!
groetjes
Let maar op mijn naam hier dan zie je het zo. Er komt 1 letter bij. Alleen rijdt mijn vriend en ik regel de rest.
Er is er vandaag nog 1 weg gegaan en daar heeft hij strop aan want die deed ook brommers en motoren, degene die in Zwolle zitten gaan ook nog weg.
Tja…..het lijkt net het verhaal van de 10 kleine negertjes….blijft er maar 1 over.
Rij jij ook? les geven bedoel ik?
Groetjes van……..?? haha
Hey Sens,
beetje late reactie, had het druk. ik heb geen idee welk gedeelte van Nederland jij zit, ik heb hier waar ik woon nu 1 gezien met een totaal andere naam op zn auto, heel origineel overigens die naam. Maar ik zag al op de site dat er inderdaad niet veel instructeurs over zijn.
Ik geef geen rijles, ik doe totaal iets anders : )
Groetjes…………..
Hallo Wiebertje,
Dat zal onze auto misschien wel zijn, Soms rijdt hij in Winschoten en omgeving.
Of hij moet rood zijn en een woord uit het Gronings volkslied op zijn auto hebben staan.
Tja er moet er zelfs nog 1 af want die is ook weg en volgens mij gaan er nog 2 weg en blijven er maar 2 over.
Het zal voor dat meisje een goed gevoel zijn dit te zien.
Groetjes……..haha
goh deze man word hier goed neergehaald.
zo te zien collega’s zegt ook iets over jullie zelf he !!
Ik hou deze zaak goed in de gaten en denk dat meneer in hoger beroep nog wel eens vrijgesproken zou kunnen worden, aangezien er 1 aangifte is en 3 verklaringen (zoals genoemd) dat meneer onschuldig is.
Er bestaat natuurlijk een mogelijkheid dat deze dame een afgewezen dame is.
wat we in meer zaken hebben gezien. Waarom heeft deze dame maanden ik citeer vele maanden later aangifte gedaan ??????
Goh wat kan die meneer dan een schadeclaims indienen.
Ben erg benieuwd wat jullie reactie dan zal zijn.
Ik ben zelf woonachtig in de stad en werk bij een bekende radiozender.
Ik heb meer van dit soort zaken gezien, iemand te snel veroordelen gebeurt in dit land erg snel.
Ik zie graag het verloop van deze zaak tegemoet.
Mocht er een vrijspraak komen neem ik deze zaak graag op in onze uitzending.
in afwachting ,,,,,,,
Even een reactie op onschuldig zijn, hij heeft het zelf toegegeven en ik hoorde dat hij maandag hoger beroep overwoog….kan dus niet want dat moet binnen 14 dagen.
Dus….weer een leugen….Het maakt mij verder niet uit maar zulke verpesten de naam rij instructeur, je hoort ten alle tijde van je leerlingen af te blijven!
Hij heeft het tegenover meer mensen toegegeven en ook tegenover zijn vrouw.
Schadeclaims?? Ik hoorde ook dat er meer aanklachten volgen……
Groetjes
Hendrik, ik ben geen collega van deze man, ik ben eentje die helaas weet waar ze het over heeft.ik zou anders never nooit niet reageren !! Ik zeg ook niet dat deze man verder niet aardig is ofzo, maar dit is blijkbaar iets wat hij niet onder controle kan krijgen. Verder is het een beste vent, alleen een beetje jammer van die handjes he….
Sens, ik heb verscheidenen gezien nu, ook die rode !
Succes all
Hallo Wiebertje,
Ik heb ook even gereageerd op de reactie van Hendrik, wij weten dat het waar is wat dat meisje zegt en met haar nog meer.
Aardig….egoïstisch……
maar het hoger beroep aanvragen kan al niet meer dus ook dat is een leugen, hij dacht erover vertelde hij afgelopen maandag nou die kan is voorbij. 14 dagen staan daar voor en die zijn om….tja de tijd vliegt.
Hier ook iedereen: veel succes!!!
En we horen vast wel meer hierover.
Groetjes…….